Zwi@dowca Elvenoor | e-blogi.pl
Blog inny niż wszystkie
Blogi

"Wspomnienia Wyklęte" 2018-05-27

Przebłyski z przeszłości, niewdzięczne wspomnienia,
Żyć bez nich nie sposób i uciec się nie da,
Dopadną cię zawsze, nie ważne gdzie jesteś,
Jak umysł otwarty lub czyste masz serce;

Zdradliwe migawki z pamięci katakumb
Uderzą znienacka przy czujności braku ,
Wystarczy piosenka, losowo puszczona,
A rychło znów wpadniesz w przeszłości ramiona;

Naiwne pomyłki, momenty przeklęte,
Nie pragniesz pamiętać  ich już nigdy więcej,
Zagłuszasz więc echa, zajmujesz czymś czas,
A wciąż się w powietrzu unoszą jak gaz;

Nauczki bolesne, umysłu kajdany,
Otwierać im łatwo te same wciąż rany
I cierpieć nam trzeba, gdy zjawią się znów,
Do chwili, gdy wreszcie uwięzi je grób
-------------------------------------------------------------------
Na serio? Poważnie? Przecież tyle czasu minęło, że chyba teraz wszystko jest OK, prawda?
A jednak są takie chwile, gdy widząc jakiś przedmiot lub słysząc jedną z przypadkowych piosenek w radiu, przed oczami przewracają się nagle karty z już dawno zapisanego i zamkniętego rozdziału księgi życia. Wszystko wraca w jednej chwili: wtedy i wtedy słuchałeś/aś tego, robiąc to i to, przeżywałeś/aś takie emocje, cierpiąc lub czując w sobie niewyczerpalne pokłady szczęścia. I o ile to drugie są mile widziane, tak te pierwsze już niekoniecznie.
Co się wtedy z nami dzieje? Było, minęło, nie ma czego rozpamiętywać, to skończona historia. A jednak nadal jeden film, jeden przedmiot czy utwór muzyczny potrafi cofnąć cię o kilka-kilkanaście lat do tego przeklętego okresu, choć już myślałeś/aś, że to nigdy nie wróci...


Co robimy w ukryciu? (2014) - Ludzka twarz wampira 2018-05-18

Od jakiegoś czasu recenzuję wyłącznie filmy najnowsze.

Choć kiedyś pisałem teksty o produkcjach starszych, które miałem przyjemność obejrzeć, niekiedy były to prace na siłę. Najzwyczajniej w świecie nie miałem z niektórymi filmami zbyt silnych odczuć, by podzielić się swoją opinią i polecić bądź odradzić.
Dziś jednak będzie inaczej. Oto "Co robimy w ukryciu", czyli dzieło Taiki Waititiego z 2014 roku.
Pierwszy raz z owym reżyserem miałem styczność podczas seansu "Thor: Ragnarok". Komedia poprowadzona w klimatach typowego filmu akcji sci-fi z kaset VHS (wiecie, laserowe spluwy, fioletowa kolorystyka, cybernetyka itd) z domieszką barwnych postaci pobocznych wywarła na mnie inne wrażenie, niż typowy film Marvela. To było ciekawe i pełne śmiechu doświadczenie. Tym bardziej, że w filmie występowała postać imieniem Korg, odgrywana przez samego reżysera. Korg to głazokształtny kosmita z cienkim głosem i lekkim charakterem, z pozoru zupełnie niepasującym do jego wizerunku. W jednym z dialogów, trzymając w ręku trójząb, wypowiada kwestię, iż na tę broń można by nabić trzy wampiry, jeśliby się do siebie mocno wtuliły. Z początku nie zrozumiałem nawiązania i dopiero po seansie wyczytałem, że jest to odwołanie do filmu przewodniego mej publikacji. Zarówno styl "Ragnaroku" jak i ten mały szczegół skłoniły mnie do nadrobienia zaległości. No i, jakby to powiedzieć...

Jestem tym filmem po prostu oczarowany! Wyobrażacie sobie rzeczywistość, w której wampiry istniałyby między nami? Nie, nie w tak abstrakcyjny, gówniany sposób jak w Zmierzchu (kariery Pattisona), ale zupełnie normalnie. Spaliby w ciągu dnia, zaś nocą dbaliby o porządki domowe, wykłócając się kto ma kiedy sprzątać, rozprawialiby o niebrudzeniu kanapy podczas wizyt "gości", po czym wychodziliby trochę się rozerwać, ubrani, jak przystało na wampirów, w jak najbardziej wyszukanym stylu, wedle ponad stuletniej mody.
Nie myślcie jednak, że w takiej rzeczywistości byłyby to istoty krwawe, zabójcze i czerpiące sadystyczną, wręcz zwierzęcą przyjemność z pożywiania się ludźmi! Choć swe pragnienia siłą rzeczy musieliby zaspokajać, to robiliby to na tyle subtelnie, grzecznie i kulturalne, że już po chwili rozmowy naszych oprawców dałoby się polubić i z wielką serdecznością oddałoby się im swoje ostatnie krople krwi. A kto wie? Może, jakby się dogadać, przyjęliby jeszcze na sługę kogoś z nas i zrobili kiedyś wampirem? Choć, znając ich leniwą naturę, nieprędko raczyliby dotrzymać obietnicy.

Właśnie w przedstawiony w powyższym akapicie sposób przedstawione są te tajemnicze, budzące grozę istoty. Ich życie codzienne, a więc mieszankę wampirzej natury i rzeczywistości XXI wieku, możemy obserwować okiem kamerzysty, który kręci się między  z racji przygotowywania materiału o zbliżającym się wielkim balu dla wszystkich zombie, wampirów czy wilkołaków (z którymi to "nietoperzaści" mają tzw. kosę).
Pierwszoplanowców jest pierwotnie czwórka: romantyczny i pedantyczny Vigo, średnio nastawiony do obowiązków Daecon, czarujący, acz gwałtowny w miłostkach Vladislav oraz skromny, małomówny Petyr. Taika Waiti niezwykle zgrabnie nakreślił charakter każdego z nich, krótko przedstawiając przeszłość oraz wybielając stereotypowy wizerunek naszych krwiopijców. Choć wyglądem wzorowani są na klasycznych filmowych portretach Vlada Palownika czy Nosferatu, w ich głodnych krwi sercach zawsze jest sporo z człowieka. Bynajmniej nie z powodu małych rozmiarów ich żołądka, dodatkowego magazynu w komorach serca, czy coś!

No dobrze, ale czym ten film tak właściwie jest? Po pierwsze: dokumentem. Kamera krążąca wśród postaci, nagrywająca ich rozmowy i normalne zachowania, jak i bohaterowie wypowiadający wprost do kamery osobne komentarze chcą nas przekonać, iż taka rzeczywistość mogłaby istnieć (a może JUŻ istnieje?).
Po drugie: komedią. Tylko nie nastawiajcie się na humor dla mas, żarty z podtekstem czy coś w tym stylu. Tutaj chwile śmiechu są lżejsze, rzadsze, bardziej wysublimowane. Przez to film ten nie trafi do każdego. Wielu pewnie podczas oglądania będzie miało poczucie niepewności co tak właściwie właśnie oglądacie i nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś się od tego cudeńka odbił. No cóż, klimaty wampiryzmu nie zawsze muszą być wykorzystywane tylko w horrorach (i gównianych powieściach o nastolatkach, puszczających się z takowymi, ale o Zmierzchu już pisałem).  
Po trzecie...horrorem? Jest może jedna taka scena, która stara się oddać ducha grozy, ale film już od początku nie traktuje siebie w tej kategorii. Możecie więc oglądać bez tzw. komisyjnej wymiany bokserek.

Na sam koniec, jako podsumowująca wisienka na torcie: muzyka, pełna instrumentów dętych i szarpanych, świetnie pasująca do każdej sceny. Soundtrack wręcz idealnie nadaje dziejom czwórki bohaterów specyficznego, stylowego, uroczego klimatu. No po prostu klasa sama w sobie!


Euro(Di)vision 2018 - najgorsza edycja EVER! 2018-05-14

Czy tylko mi się wydaje, czy tegoroczna Eurowizja była gówniana?

Jak co roku wychwytuję przynajmniej pięć utworów, do których potem wracam, tak teraz w pamięci pozostały mi jedynie dwa występy: piękna piosenka Francuzów oraz dumne, niemal nordyckie brzmienia Duńczyków. Wszystkie inne były co najmniej średnie, sztampowe, choć i tak to zwycięska Netta przebiła moje najśmielsze oczekiwania.
Już od pierwszych chwil gruba kobita, przebrana za Japonkę, wydaje z siebie to irytujące gdakanie. Jak piosenka z refrenem "I'm not your toy" miała w ogóle prawo wygrać?

Żeby nie było, że mam coś do Izraela: jeśli Eurowizja ma być polityczna, to liczę przynajmniej na to, że piosenka mnie przekona. To nie jest też tak, że Izrael nie potrafi, wręcz przeciwnie: Hovi z utworem "Made of Stars" z 2016 roku mnie naprawdę zachwycił i miałem szczerą nadzieję, że chłopakowi dadzą wygrać. Dwa lata temu wygrała Jamala. Choć przyczyny polityczne nie mogły  nie dać o sobie znać, również za sprawą piosenki, to chociaż wykonanie i głos Jamali potrafiły do siebie przekonać.

Dobra, jebać piosenki. Przejdźmy do show, a właściwie jego BRAKU. Jak to jest, że nawet taka Ukraina potrafiła dodać od siebie swój rozpoznawalny smaczek w osobie drag queen Wierki Serdiuczki? Wstawki filmowe z nim i jego mamuśką, jako organizatorami Eurowizji w Kijowie, wypadały naprawdę zabawnie. Co prawda nie tak, jak zrobiła to Szwecja w 2016 roku (trzy częściowy "The Nerd Nation", Lynda Woodruff, nawet kompilacjo-parodia wszystkich piosenek, czyli "Love Love, Peace Peace"), ale zawsze to jakiś charakterystyczny element. Portugalia nie miała kompletnie niczego, poza rozentuzjazmowanymi prezenterkami.
Dlatego w głosowaniu końcowym tak bardzo liczyłem na zwycięstwo Szwecji. Kij tam z piosenką, ale to właśnie oni  najlepiej umieją zrobić dobre kilkugodzinne widowisko. Na nasze nieszczęście Eurozwisja nagrodziła Żydów, "biednych, pokrzywdzonych po II wojnie światowej, wciąż "nie potrafiącej sobie poradzić z traumą" po czymś, co już dawno zostało rozliczone.
Netta niech się cieszy, odniosła sukces, jest na ustach wszystkich, środowiska dziennikarskie i muzyczne będą teraz wokół niej skakać jak Tołdi za Księciuniem. To jest jej pięć minut. Smuci mnie tylko, że to właśnie jej piosenkę okrzyknięto najlepszą spośród wszystkich 48 krajów. Mam przynajmniej nadzieję, że za rok zrobią lepszą oprawę wokół znacznie większej liczby równie dobrych piosenek.


Wujek Feliks - opowiadanie 2018-05-12

Uwaga! Stężenie mroku w tekście: 100%!


Na zewnątrz sypał rzęsisty śnieg. Zimno skuło lodem całe miasto, jednak ludzi to nie powstrzymywało przed wychodzeniem w tę srogą, grudniową noc. Przecież była to Wigilia.
Większość domostw ogarnął już sen. Uroczysta kolacja skończona, życzenia złożone, prezenty rozdane. W domu małej Amelki nie było inaczej. Goście poszli jakąś godzinę temu, a rodzice krzątali się w kuchni. Amelka siedziała w salonie, oglądając koncert kolęd i bawiąc się nowymi zabawkami, otrzymanymi od dziadków, wujków i ciocie. Siedziała na podłodze, wokół niej walały się misie, domek dla lalek i parę książek. Jednak najlepszym prezentem był dla niej mały różowy kwiat, otrzymany od wujka Feliksa. Z całej rodziny to właśnie on lubił ją najbardziej rozpieszczać, kupując wszystko, czego tylko pragnęła. Każdego lata rodzice pozwalali jej nocować u niego i cioci Heli. Razem się wtedy bawili w berka, spacerowali po ogrodzie, a wieczorami wujek czytał jej przed snem bajki. "Moja Różyczka", zwykł do niej mówić. "Piękna różyczka dla ślicznej dziewczynki!"
Kiedy spytała go skąd wziął w środku zimy różę, odpowiedział, że w swojej domowej szklarni udało mu się uchować ten jeden jedyny kwiat. "Jakże mógłbym ci odmówić ukochanego kwiatu? Gdybym kupił sztuczną, źle by to o mnie świadczyło!".

Z rozmyślań wyrwał Amelkę nagły podmuch wiatru, który uderzył w balkon. Dziewczynka podniosła się i podeszła do okien. Na zewnątrz nad balkonem pochylała się istota, przypominająca wydłużony korpus szkieletu, a właściwie samego rdzenia kręgowego, z którego wychodziły dwie, cienkie, podłużne ręce o czterech kościstych palcach.  Jego długa, elastyczna szyja wspierała dużą głowę o żółtych oczach, jarzących się jasno jak reflektory.  Dolna część pozostawała ukryta pod płaszczem mrozu i nocy.
Amelka podeszła do balustrady.
"Cześć! Jestem Amelka Srebrzyńska, a ty?"
Istota nie odezwała się. Jej reflektory w oczach lekko zamrugały.
"Czemu nic nie mówisz? Jesteś smutny?"
Przybysz nadal nie odpowiadał.
"Może to poprawi ci humor. Proszę, to dla ciebie"
Wyciągnęła rękę, podając zjawie kwiat. Kościej wyciągnął szponiastą rękę i dwoma palcami chwycił delikatnie prezent.
"Tylko go nie zniszcz! Dostałam go od wujka Feliksa, wiesz? On jest taki fajny! Zawsze o mnie dba, pozwala mi do siebie zawsze przyjeżdżać na wakacje, ferie i takie tam. Ma duży dom za miastem, o tam!" wskazała ręką kierunek. Za miastem rozciągał się las, lecz niedaleko widniały słabe poświaty z okien pobliskiego domu.
"Duży dom z ogrodem, ogroooomnym tarasem i basenem. Wujek jest bogaty, ma swoją firmę, wiesz?"
Istota przeglądała kwiat z każdej strony, przybliżając go raz do jednego, raz do drugiego oka.
"Ach, nie mogę się doczekać ferii! Pojadę znów do niego, zrobimy kulig, będziemy bić się na śnieżki, lepić bałwana i tarzać w śniegu. To ostatnie z wujkiem baaaaardzo lubimy"
Choć zjawa nie odpowiadała, Amelka, nie przejmując się, kontynuowała historię.
"Zawsze spędzamy fajnie czas razem. Zwłaszcza, że prawie zawsze ciocia Hela wyjeżdża w delegację, wtedy mogę nawet spać w jego łóżku! Przed snem wujek długo się do mnie przytula i cmoka w usta. I to jest fajne, ale czasem...czasem chyba przesadza"
Istota zamrugała dwa razy, oddała dziewczynce kwiat.
"Często robimy sobie zdjęcia, a jak ciocia nie widzi, to nawet ja mu czasem pozuję. Ale zawsze gdy myśli, że nie patrzę, robi zdjęcia gdy się przebieram albo się kąpię. Nie rozumiem, po co mu to? I dlaczego nie mogę o tym mówić z rodzicami? Wiesz, że jeśli komukolwiek powiem, to nie będę mogła już do niego przyjeżdżać?"
Istota zamrugała ponownie.
"Nie wiem czemu, ale fajnie mi się z tobą gada. To znaczy, wiem że ty nic nie mówisz i w ogóle, ale jakoś wcale nie jesteś straszny. Wiesz co? Nazwę cię...Kostek! Kostek Długopalcy!  Ładnie?"
Kostek zamrugał dwa razy.
"Jesteś uroczy! Ach, no i nie mów nikomu, że ci powiedziałam o wujku. Jakby się wujek dowiedział, to byłby straaaasznie zły, a ja tak bardzo nie chcę, żeby mi zabronił do siebie przyjeżdżać!"

"Amelka, co ty tam robisz?! Minus dziesięć, a ty sama w swetrze na mróz wychodzisz?!", zakrzyknęła jej mama, gdy zobaczyła otwarty balkon.
"O, to moja mama! Musisz ją koniecznie poznać! Poczekaj tutaj!". Dziewczynka weszła do salonu.
"Mamo, mamo, chodź na balkon, musisz kogoś poznać!"
"Dziecko, o czym ty mówisz? Kto tam jest?"
"Kostek Długopalcy, taki śmieszny niemówiący cosiek z latarkami w oczach! Chodź, zobacz!"
Amelka wyprowadzila swoją mamę za rękę na balkon, lecz niczego tam nie zastały. Mama rozejrzała się, spojrzała w dół i na boki. Wzięła córkę za rękę, weszły bez słowa do domu.
"Amelka, z kim ty tam rozmawiałaś? Przyznaj się!"
"Z Kostkiem Długopalcym, mówiłam ci! On tam był, naprawdę, przysięgam!"
"Dosyć żartów, moja droga! Dorośnij, masz już 7 lat! Zaraz ci zmierzę temperaturę, może ty chora jesteś."
"Ale...mamo...przysięgam, on tam był!" zdołała wybełkotać z wzbierającego w niej płaczu i łez, kłębiących się już w źrenicach. Pobiegła do swojego pokoju, wtuliła się w poduszkę i płakała, tłumiąc smutek.
Po długiej rozmowie z rodzicami odczekała, gdy tamci pójdą spać. Zakradła się do balkonu, wyszła na zewnątrz. Istoty nadal tam nie było.
"Dlaczego zniknąłeś? Gdzie jesteś?",  zapytała półgłosem, lecz odpowiedziała jej tylko cisza nocnej pustki osiedla.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Feliks Rzepecki porządkował swoje zdjęcia w laptopie. Przeglądał jedno po drugim, katalogował, spisywał w notatniku. Nadal czuł jeszcze dotyk swojej bratanicy, gdy go przytulała i całowała. Co prawda, nie tak jak by tego chciał, ale był pewien, że wszystko przyjdzie z czasem. Nie mógł się już doczekać ferii. Wtedy Amelka przyjedzie do niego kolejny raz. Hela, jak zwykle, pozostawała na wyjeździe, więc łóżko zwolniło się dla jednej osoby.
Nagle kątem oka dostrzegł za oknem coś dziwnego. Wstał i nałożywszy na siebie tylko płaszcz, wyszedł w kapciach na taras.
Nad basenem unosiła się dziwna podłużna postać o kościstych dłoniach z długimi palcami, wyhaczonymi niczym szpony. Z jego dwóch otworów w głowie bił mocny, żółty blask.
Feliks przymrużył oczy, gdy światło natężało i skierowało się na niego. Osłonił się dłonią.
"Kim ty, kurwa, jesteś?! Wypierdalaj stąd, ale już!"
Istota zniżyła wzrok i spojrzała na leżący przed Feliksem kwiat. Dopiero po chwili mężczyzna zorientował się co to jest.
"Skąd ty to masz?! Czego chcesz?! Wypierdalaj, dziwolągu!"
Feliks rzucił się ku drzwiom, lecz w tej samej chwili poślizgnął się i upadł twarzą do nich.
"Kurwa...NIII..."
---------------------------------------------------------------------------------------------
Kilka dni później martwe ciało Feliksa znalazła jego żona. Hela wcześniej wróciła z delegacji. Chciała zrobić mężowi niespodziankę, kupiła nawet na tę okazję skąpą kieckę, jednak po przybyciu spotkały ją dwie, następujące po sobie tragedie. Jej mąż leżał na brzuchu, z rękami wyciągniętymi w stronę drzwi tarasowych, a z jego otwartych oczu zionęła tylko ciemność, natomiast monitor jego włączonego komputera wyświetlał folder ze "specjalnymi" zdjęciami Amelki. Wszystkie dane natychmiast usunęła, nie chcąc, by jej kariera splamiła się mężem-pedofilem. Na pogrzeb Feliksa przyszli wszyscy poza nią. Amelka długo nie mogła pozbierać się po śmierci ukochanego wujka, jednak w jej snach coraz częściej zaczął gościć Kostek Długopalcy, z którym od teraz "rozmawiała" każdego dnia. Ale to już jest jej słodka tajemnica...


Obrazek, który mnie zainspirowałhttps://www.youtube.com/watch?v=IFsZC8NIf3E


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]